Jana Marie Kateřina Korbelová

Práce s dětmi je pro mě životní poslání.

Vyučuji kurz

  • Nejen muzika nás baví

Narodila jsem se 2. února 1986 v krušnohorském městečku Kraslice, které má již od 17. století tradici ve výrobě hudebních nástrojů, zejména ve výrobě špičkových nástrojů dechových pod značkou Amati, jež působí v Kraslicích od roku 1945.

Hudba a zpěv jako takový mne bavil již od útlého dětství. Na výuku sólového a sborového zpěvu jsem začala docházet již od mých šesti let. Ryze profesionálně jsem se však začala zpěvu věnovat až od  roku 2001, kdy jsem zahájila studium klasického zpěvu na Konzervatoři v Plzni u paní profesorky Ludmily Kotnauerové a Hany Spinethové. Během tohoto studia jsem absolvovala několik hudebních kurzů i soutěží, např. Duškovu soutěž hudební mládeže, jež vznikla na popud členů Mozartovy obce již v roce 1971. Celé studium jsem zakončila Absolutoriem. V současné době spolupracuji s paní profesorkou Valentinou Chavdarovou.

Než jsem se začala plně věnovat sólové dráze a pedagogické činnosti, působila jsem krátký čas v Operním souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Zde jsem vystupovala např. v operách Nabucco, Manon Lescaut, Rusalka či v Pucciniho Sestře Angelice.

Jako sólová pěvkyně se již řadu let účastním koncertů u nás i zahraničí, festivalů např. „Kraslické hudební jaro“
a o Vánocích jako sólistka v Rybově Mši vánoční po celé České republice. Často koncertuji i v rámci vlastních sólových recitálů, z nichž vzešla již dvě alba. První, s názvem Kouzlo Vánoc, vzniklo za spolupráce altistky Ivety Poslední a klavíristy Aleše Vítka. Druhé, s názvem Ave Maria, bylo ryze sólové. V současnosti pracuji na třetím albu, které by mělo vyjít ještě letos, tedy na konci roku 2013.

Pedagogické činnosti jsem se začala věnovat již při studiích na konzervatoři, kdy jsem působila v několika západočeských uměleckých školách jako učitelka zpěvu. Momentálně vedu soukromou výuku zpěvu a spolupracuji se dvěma plzeňskými mateřskými školami (90. MŠ a 5. MŠ), s Komunitní školou při 1. ZŠ v Plzni a s MŠ a ZŠ ve Stupně. Od roku 2009 vedu v těchto institucích nejen sborové hodiny přímo pro děti ze zmíněných mateřských školek, ale i dva dětské pěvecké sbory MiniAndílci a Andílci a jeden sbor smíšený s názvem Vavřínek.

S těmito sbory se účastním různých benefičních a kulturních akcí, u některých jsme i součástí organizačního týmu. Mezi naše nejvýznamnější projekty patří benefiční koncerty pro podporu dětí v Latinské Americe a od roku 2013 benefiční koncerty pro podporu Centra Hájek, které se snaží pomáhat postiženým dětem. Souběžně
s těmito akcemi vystupují sbory na reprezentativních akcí města Plzně (Historický víkend, Apriliáda, Vánoční trhy, slavnostní zahájení plesu Anděl aj.) či sami organizují vlastní vystoupení v průběhu celého roku. V roce 2012 jsme vydali se sbory naše první CD „S písničkou do pohádky a filmu“, jako hlavními kmotry se stali: Marek Ztracený (zpěvák), Jiří Raboch (ředitel Nadace 100let města Plzně, Zdeněk Zajíček (ředitel Muzea strašidel a Pohádkového statku), Václav Koudele (kapelník kapeli ARTUR), Ladislava Horová (textařka sborů), paní ředitelka ZŠ STUPNO pí.Autereská a starosta obce Jan Špilar. V roce 2013 jsme se sbory navíc zpívali i státní hymnu při domácích hokejových zápasech HC Škoda Plzeň po celé play off.

Mezi mé vlastní projekty patří založení Soukromého Pěveckého Studia, Kreativní školičky a v Plzni ojedinělého festivalu Music of the Night. Jde o kulturní akci, v níž se spojují všechny druhy umění, tedy hudba, tanec a výtvarné umění. Oba dva ročníky proběhly v Plzni v prostorách Kalikovského mlýna.

Nejen v rámci natáčení alb sólových i sborových, ale také při vlastních koncertech spolupracuji s nahrávacím studiem „Meet Area 51“, zejména pak se zvukaři Jiřím Džudžou a Petrem Schneiderem, kteří mají letité zkušenosti s ozvučovací technikou a mají výborným přistup k našim zpěváčkům.

Kreativní školička   |    Hudební výchova, cvičení pro děti   |    jana (@) korbelova.cz