Životopis

Jana Marie Kateřina Korbelová

Narodila jsem se 2. února 1986 v krušnohorském městečku Kraslice, které má již fotozivotopis002
od 17. století tradici ve výrobě hudebních nástrojů, zejména ve výrobě špičkových
nástrojů dechových pod značkou Amati, jež působí v Kraslicích od roku 1945.

Hudba a zpěv jako takový mne bavil již od útlého dětství. Na výuku sólového
a sborového zpěvu jsem začala docházet již od mých šesti let. Ryze profesionálně
jsem se však začala zpěvu věnovat až od roku 2001, kdy jsem zahájila studium
klasického zpěvu na Konzervatoři v Plzni u paní profesorky Ludmily Kotnauerové
a Hany Spinethové. Během tohoto studia jsem absolvovala několik hudebních kurzů
i soutěží, např. Duškovu soutěž hudební mládeže, jež vznikla na popud členů
Mozartovy obce  
již v roce 1971. Celé studium jsem zakončila Absolutoriem.
V současné době spolupracuji s paní profesorkou Valentinou Chavdarovou.

Než jsem se začala plně věnovat sólové dráze a pedagogické činnosti, působila jsem 
krátký čas v Operním souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni.  
Zde jsem vystupovala např. v operách Nabucco, Manon Lescaut, Rusalka
či v Pucciniho Sestře Angelice.

Jako sólová pěvkyně se již řadu let účastním koncertů u nás i zahraničí,
festivalů např. „Kraslické hudební jaro“ a o Vánocích jako sólistka
v Rybově Mši vánoční po celé České republice. Často koncertuji i v rámci vlastních
sólových recitálů, z nichž vzešla již dvě alba. První, s názvem Kouzlo Vánoc,
vzniklo za spolupráce altistky Ivety Poslední a klavíristy Aleše Vítka. Druhé,
s názvem Ave Maria, bylo ryze sólové. V roce 2013 vyšlo nové album "Snění"
pod záštitou společnosti Kooperativa. Kmotry této desky se staly pan Arnošt Bergman (ředitel společnosti Kooperativa) a Barbora Zemanová (zpěvačka). Od roku 2013 spolupráce s výzmaným výtvarníkem Miroslavem Spoustou na projektu Pod křídly Anděů. Od roku 2014 na projektu Andělé 4-období, dále od roku 2014 spolupracuje s Holandským královským orchestrem.

Pedagogické činnosti jsem se začala věnovat již při studiích na konzervatoři, kdy jsem působila v několika západočeských uměleckých školách jako učitelka zpěvu.
Momentálně vedu soukromou výuku zpěvu a spolupracuji se dvěma plzeňskými mateřskými školami (90.MŠ a 5.MŠ), s Komunitní školou při 1.ZŠ a 1.ZŠ v Plzni
a s MŠ a ZŠ ve Stupně. Od roku 2009 vedu v těchto institucích nejen sborové hodiny přímo pro děti ze zmíněných mateřských školek, ale i dva dětské pěvecké sbory Baby Andílci, MiniAndílci, Andílci, Angel Music Company a jeden sbor tvořen z řad dospělých.

S těmito sbory se účastním různých benefičních a kulturních akcí, u některých jsme i součástí organizačního týmu. Mezi naše nejvýznamnější projekty patří
benefiční koncerty pro podporu dětí v Latinské Americe a od roku 2013 benefiční koncerty pro podporu Centra Hájek, které se snaží pomáhat postiženým dětem.  
Souběžně s těmito akcemi vystupují sbory na reprezentativních akcí města Plzně (Historický víkend, Apriliáda, Vánoční trhy, slavnostní zahájení plesu Anděl aj.)
či sami organizují vlastní vystoupení v průběhu celého roku. V roce 2012 jsme vydali se sbory naše první CD „S písničkou do pohádky a filmu“,  jako hlavními kmotry se stali: Marek Ztracený (zpěvák), Ing.MIiloslav Raboch Csc. (ředitel Nadace 100let města Plzně), Zdeněk Zajíček (ředitel Muzea strašidel a Pohádkového statku),  Václav Koudele (kapelník kapeli ARTUR), Ladislava Horová (textařka sborů), Jakub Korbel (majitel KOMPLEIT), paní ředitelka ZŠ STUPNO pí. Auterská a starosta obce Jan Špilar.  V roce 2013 jsme se sbory navíc zpívali i státní hymnu při domácích hokejových zápasech HC Škoda Plzeň po celé play off.

Mezi mé vlastní projekty patří založení Centra umění a pohybu s.r.o. a Soukromého pěvecko - tanečního studia, Kreativní školičky a v Plzni ojedinělého festivalu Music of the Night ve spolupráci s Petrem Čejkou a salónu Ornela a Giorgio fashion. Jde o kulturní akci, v níž se spojují všechny druhy umění, tedy hudba, tanec a výtvarné umění. Oba dva ročníky proběhly v Plzni v prostorách Kalikovského mlýna.

Nejen v rámci natáčení alb sólových i sborových, ale také při vlastních koncertech spolupracuji s nahrávacím studiem „Meet Area 51“,  zejména pak se zvukaři Jiřím Džudžou a Petrem Schneiderem, kteří mají letité zkušenosti s ozvučovací technikou a mají výborným přistup k našim zpěváčkům.

Jana Marie Kateřina Korbelová    |    soprán, hlasový pedagog   |    jana (@) korbelova.cz